Uncategorized

Neuralink Nedir?

SpaceX ve TeslaMotors gibi çağımızın ötesine ışık tutan girişimlerin kurucu ismi ElonMusk, 2017 yılında kurduğu Neuralink adlı şirketiyle yeni bir dönemin kapısını aralamıştı. Şirketin kuruluş gayesinin beyin loblarında hasar oluşan felçli insanlara yardım edebilmek olduğu açıklanmıştı. Bunu başarmak için ise insan beyninin bilgisayar aracılığıyla internete bağlanması gerekiyor. Bilim kurgu filmlerini aratmayan bir kurgu gibi gözükse bile, ElonMusk’ın çılgın projesi şimdiden olumlu sonuçlar almaya başladı. Komplo teorisyenlerine göre bu buluş insanlığın sonunu getirebilecek bir potansiyele sahip.

Neuralink Projesi Nedir?

Neuralink projesi, felçli insanların bilgisayar ve telefon gibi cihazları kontrol edebilmesini sağlamak için ortaya çıkarılmıştır. Yeni bir teknoloji olan bu buluşla beyin fonksiyonlarının kontrol edilebilmesi amaçlanıyor. Yüksek veri transferini sağlayabilen teknoloji, insan saçından daha ince sicimlere sahip olan elektrotlar sayesinde işlevsellik kazanıyor. Cihazda 3 binden fazla elektrot bulunuyor. Elektrotların görevi beyin nöronlarının aktivitelerini takip edebilmek. Beynin herhangi bir bölgesine odaklanarak takip sağlanıyor. Beyne zarar vermeden implant yerleştirebilmek için cerrahi robotlar devreye sokulmuş durumda.

Neuralink Nedir
Neuralink Nedir?

Yapay öğrenme metodu ile nöronların hareket kayıtları tutuluyor. Bu kayıtların analizleri de yapay zekalar tarafından sağlanıyor. Böylece nöron hareketlerinin beynin hangi noktasına uyarı gönderdiği tespit edilebiliyor.

Musk’a göre bu teknoloji sayesinde “üst bilinç” adını verdiği yeni bir bilinç evresine geçiş sağlanabilir. Böylece insan ve makine bütünleşmesi ortaya çıkabilir. Komplo teorisyenlerinin tepkisini anlayabildiğini belirten Musk, Neuralink projesinin yapay zekâ çağını başlatabileceğini düşünüyor. Peki, Neuralink hangi hastalıkları yenebilir?

  • Temel beyin fonksiyonlarına bağlı hastalıklar
  • Otizm
  • Şizofreni
  • Hafıza Kaybı
  • Parkinson
  • Zekâ geriliği

Neuralink Ne Zaman Çıkacak?

Neuralink testleri ilk olarak maymun ve fare gibi kobay hayvanları üzerinde denenmişti. Hatta ElonMusk yaptığı bir açıklamada bir farenin bilgisayarı yönlendirebildiğini açıklamıştı. İnsan üzerindeki deneyler için gerekli izinleri çıkaran şirket, 2019 yılında insan üzerindeki deneylerini gerçekleştirmeyi başarmıştı. Neuralink deney sonuçları 28 Ağustos 2020 tarihinde kamuoyu ile paylaşılacak. Böylece insanlar üzerindeki deneylerde nasıl bir aşama kaydedildiği açıklığa kavuşmuş olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı