Teknoloji Haberleri

Akıllı telefonların batarya ömrünü azaltan ölümcül 10 hata!

 

Bir akıllı telefon için en önemli noktalardan birisi de hiç şüphesiz ki pil performansıdır. Bir cihazı kullanmaya başladığımızda belki ilk zamanlardaki performansı iyi olabilir ancak zaman içerisinde yaptığımız hatalar neticesinde telefonun bataryası aşınır ve performans kayıpları meydana gelir. Telefonun şarjı artık çok daha kısa süre içerisinde biter ve hatta %15 sonrasında artık teker teker değil ikişer üçer şeklinde bile düştüğü bile görülebilir. Bu artık bataryanın ömrünün de bittiğini gösterir. Bu galerimizde akıllı telefonları kullanırken yapmış olduğumuz ölümcül hataları ele alacağız.

Telefonun şarjını %100 şarj etmek

Doğru bilinen yanlışların başında telefonun sürekli olarak %100 şarj edilmesi geliyor. Eğer telefonunuzu daima tam olarak doldurma yolunu seçerseniz bu durum pilin şarj döngüsünün erken tükenmesine sebep olabilir.

Şarj aletini prizde takılı bırakmak

Bu yaygın olarak yapılan hataların başında geliyor. Şarj aletini prizde takılı olarak bırakmak hem elektrik faturanızı olumsuz etkiliyor hem de şarj aletinizin performansını.

Telefonu şarj tamamen bitene kadar kullanmak

Pilin sıfıra kadar düşmesine izin vermek doğru bir davranış değildir. Telefon kapanana kadar kullanmak bataryanın ölmesine sebep olan hataların başında gelir.

Telefonu tüm gece şarjda bırakmak

İşte hepimizin yapmış olduğu hatalardan biri. Telefonu gece şarjda bırakıp uyumak belki sabah için avantajlı olabilir ancak bu durum pilin şarj döngülerine zarar verir ve bataryanın ömrünü kısaltır.

Telefonu şarj olduğu esnada kullanmak

Telefon şarj olurken aynı zamanda kullanmak demek cihazın hem şarj olmasını sağlayıp hem de pilini bitirecek aktivitelerde bulunmak anlamına gelir ki bu iki zıt eylem cihazın pilini ciddi manada yıpratır.

Şarj ederken cihazı kılıftan çıkarmamak

Bataryanın en büyük düşmanlarından birisi de ısıdır. Cihazınızı şarj etmeye başladığınız esnada telefonunuzun ısısı artar. Bu işlemi kılıfı çıkarmadan yaparsanız bu pile olan baskıyı arttırır ve bataryanın ömrünü olumsuz etkiler.

Kalitesiz şarj aleti kullanmak

Eğer orijinal şarj aleti kullanmazsanız, bataryaya iletilen güç çok fazla veya çok az olabilir ve bu da bataryanın bozulmasıne yol açabilir.

Zararlı uygulamalar indirmek

Zararlı uygulamalar telefonunuzun birçok noktasına olduğu gibi pil performansına da zarar verebilir.

Telefonunuzu dizüstü bilgisayarınızdan şarj etmek

En doğru seçenek telefonunuzu prizden şarj etmektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı